145th Convention elections

Election for 2020 offices was held on November 15, 2019

Elected:

Budget Committee
(three year term, Class of 2022)

Kathy Mank, Christ Church Cathedral

Diocesan Council, clergy
(three-year term, Class of 2022)

The Rev. William Sangrey, St. George’s, Dayton

Diocesan Council, clergy
(two-year unexpired term, Class of 2021)

The Rev. Mitchell Bojarski, Redeemer, Cincinnati

Diocesan Council, lay
(three-year term, Class of 2022)

Elizabeth Barker, St. Patrick’s, Dublin
Patrick Hreachmack, St. Mark’s, Columbus
Joshua Sherwood, St. Peter’s, Gallipolis
Chad Williams, St. James, Zanesville

Disciplinary Board, clergy
(three-year term, Class of 2022)

The Rev. Mary Carson, St. James, Cincinnati

Disciplinary Board, lay
(three-year term, Class of 2022)

Elizabeth Barker, St. Patrick’s, Dublin

Standing Committee, clergy
(three-year term, Class of 2022)

The Rev. Ellen Cook, St. Timothy’s, Cincinnati

Standing Committee, clergy
(one-year unexpired term, Class of 2020)

The Rev. Canon Scott Gunn, Forward Movement

Standing Committee, lay
(three-year term, Class of 2022)

James Allsop, St. Simon of Cyrene, Lincoln Heights

Trustee of the Diocese, lay
(five-year term, Class of 2024)

Mike Krug, Redeemer, Cincinnati

Trustee of the Church Foundation
(five-year term, Class of 2024)

David McKenney, Calvary, Cincinnati

Procter Board of Directors
(three-year term, Class of 2022)

Rob Konkol

General Convention Deputies, clergy

1  The Rev. Phyllis Spiegel, St. Anne’s, West Chester
2  The Rev. Canon Scott Gunn, Forward Movement
3  The Rev. Canon Lynn Carter-Edmands, Bishop’s staff
4  The Rev. AJ Stack, St. Peter’s, Gallipolis

General Convention Deputies, lay

1  Deborah Stokes-Wayne, St. Philip’s, Columbus
2  Miriam McKenney, Calvary, Cincinnati
3  Harold Patrick, St. Matthew’s, Westerville
4  Elizabeth Barker, St. Patrick’s, Dublin

General Convention alternate deputies, clergy

1  The Rev. Jason Prati, All Saints, New Albany
2  The Rev. Kevin Beesley, St. Andrew’s, Pickerington
3
4

General Convention Alternate Deputies, lay

1  Meghan Western, St. James, Columbus
2  Spencer Pugh, St. Anne’s, West Chester
3  Melissa Shirley, St. Paul’s, Dayton
4  Edward Lasseigne, St. Stephen’s, Columbus